Detský folklórny súbor Sliačanček pri Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch je pokračovateľom Detského národopisného súboru, ktorý v roku 1949 založila Bronislava Kubánková, matka známeho choreografa a tanečníka Juraja Kubánku. V roku 1932 prišla do Vyšného Sliača ako riaditeľka ľudovej školy. Okrem pedagogickej činnosti režírovala divadelné hry a folklórne vystúpenia dospelých, mládeže i detí. Pripravovala hry z dedinského prostredia, s možnosťou prezentácie sliačanských piesní, tancov i krojov. Vedúcou folklórnej skupiny a detského súboru bola v rokoch 1932 – 1950.
Vytvorili lepšie podmienky pre súbor
Vybudovaním novej školy (1969) vznikli priaznivejšie podmienky pre činnosť obnoveného súboru pod vedením choreografa Vojtecha Littvu a učiteľky Alžbety Jackovej. Okrem nich stál pri obnovení súboru vtedajší riaditeľ školy Štefan Kubačka, ktorý bol autorom tejto myšlienky. Odbornými radami a tvorbou scenárov pomáhal rodák zo Sliačov Dr. Kliment Ondrejka.
Poslaním pôvodného súboru i jeho pokračovateľa bolo pestovať, zachovať a ďalej rozvíjať vzácne klenoty ľudového umenia, ktoré vytvoril ľud tejto obce. Umelecký vedúci a choreograf Vojtech Littva vytvoril pre súbor veľa tanečných čísel. Napr.: Lúčne hry, Kvečkuvanec, Odzemok, Cipovičku, Májovnícke rozkazovačky, Chriapsky či Starejšovský tanec, Detské ráno, Opaskový, Na Ducha a ďalšie.
Spolupráca s televíziou
Detský folklórny súbor z Liptovských Sliačov spolupracoval aj s televíziou, jeho členov bolo vidieť v niekoľkých inscenáciách či dokumentárnych programoch o ľudovej kultúre. Činnosť detí v súbore nemohla existovať bez spolupráce so staršími pamätníkmi. Práve od nich preberali námety pri zostavovaní hier a tancov, či sa učili krásne ľudové piesne. Súbor sa medzi prvými zapojil do celoslovenského hnutia „ Pri prameňoch krásy“.
Po obnovení činnosti, teda v období od roku 1969 doteraz.
Množstvo vystúpení
Sliačanček absolvoval viac než 1300 vystúpení doma i v zahraničí. Počas existencie súboru sa v ňom vystriedalo veľa detí vo veku 5 – 15 rokov. Za niekoľko desaťročí vyrástlo súbore veľa šikovných tanečníkov a spevákov. Jedni našli uplatnenie vo folklórnom súbore Liptov či iných súboroch, ďalší sa venovali alebo venujú uchovávaniu a rozvíjaniu tradícií vo folklórnej skupine Sliačanka. Tí, ktorí sa už ľudovému umeniu nevenujú majú aspoň na čo spomínať. Históriu kolektívu najlepšie pozná pani učiteľka Alžbeta Jacková.
Oživili zvyky
V rokoch 2003 – 2013 sa na činnosti súboru podieľala kultúrna pracovníčka Alena Balážecová, v rokoch 2013 a 2014 Gabriela Krakovská, riaditeľka Kultúrneho strediska.
V roku 2005 začala v súbore pôsobiť ako umelecká vedúca Blažena Mihulcová, ktorá s deťmi pracuje dodnes. Pod jej umeleckým vedením Sliačanček nacvičil viacero nových choreografií. V tomto období pribudli do repertoáru súboru programy:
Na Ondreja, Malí bursovníci, Nedeľné popoludnie, Dievčenské koleso, Veľká prestávka, Rozkazovačky, Poľovníci, Sadíme my máje, Na pažiti, Muriena, Hore vŕškom, Na Luciu, či vianočné programy Jasličková poklona, A ja malý žiačik, Láska volá ma na cestu …
Úspešný Sliačanček
O hudobnú zložku sa už mnoho rokov stará harmonikár Štefan Vician. Príležitostne spolupracuje s detským súborom aj ľudová hudba folklórnej skupiny Sliačanka.
Tak ako v minulých rokoch aj v súčasnosti sa Sliačanček pravidelne zúčastňuje na rôznych súťažných prehliadkach, festivaloch, či iných podujatiach pri rôznych príležitostiach. Rodnú obec a Slovensko viackrát reprezentoval v zahraničí, v štátoch – Česko 20x, Poľsko 3x, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Turecko, Sýria, Taliansko.
Veľký počet ocenení
Za svoju neúnavnú činnosť dostal súbor veľa ocenení, medzi najvzácnejšie patrí „Strieborný Ajhasson“ z festivalu vo Francúzsku, či viaceré úspechy z celoslovenských súťaží. Z tých nedávnych spomenieme:
V roku 2009 na celoslovenskom súťažnom festivale v Likavke za choreografiu „Na pažiti“ získal Sliačanček „Strieborné pásmo“. V roku 2013 takisto na celoslovenskej súťaži v Likavke získal „Zlaté pásmo“ za choreografiu „Muriena“. Posledným významným ocenením je umiestnenie sólistiek speváčok zo súboru a „Bronzové pásmo“ dievčenskej speváckej skupiny Veseličky na krajskej súťaži detského hudobného folklóru v Dolnom Kubíne. Detský folklórny súbor Sliačanček sa natrvalo zapísal do histórie obce, regiónu i Slovenska.
(ab)
Najnovšie komentáre